Lukostřelba, sport pro celou rodinu
Chcete vyzkoušet něco nového, do čeho můžete zapojit celou rodinu? Co takhle střelbu z luku. Lukostřelba má velmi dlouhou tradici a může ji provozovat téměř každý, včetně těch nejmenších. Pojďme se podívat jak s lukostřelbou začít a co k tomu budete potřebovat.
Co je lukostřelba?
Lukostřelba je sportovní disciplína, kterou mohou provozovat i děti. Rekreačně se jí můžete věnovat i na své zahradě. Je zábava pro celou rodinu. Pro zapálené amatéry i profesionální lukostřelce existují také speciální střelnice.
Střela z luku a šípu je stará jako lidstvo samo. Lukostřelba dříve sloužila jako zdroj obživy - lov zvěře. Později se stala smrtícím nástrojem vojsk, kteří bránili svůj hrad. V současné době jde o sport provozovaný rekreačně, na profesioální úrovni a mimo ČR je možné s lukem a šípem v ruce lovit i zvěř. Tento druh lovu je ČR, ale zakázaný!
Vybavení pro lukostřelbu
Luk
Základem je správný luk. Začátečníci a amatérští lučištníci využívají obyčejný sportovní luk. Pro děti se hodí speciální dětské luky, které jdou mnohem lépe natahovat. Lukostřelci, kteří se věnují střelbě na profesionální úrovni nejvíce využívají sportovní luky a dále pak reflexní, případně kladkové. Pro lov jsou ideální kladkové luky se zaměřovačem.
Šípy
Můžete vybírat mezi třemi druhy šípů, avšak každý se hodí pro jiný typ luku. Proto volte pečlivě. Existují tyto tři:
● dřevěné – rozumí si dobře s anglickými luky, jsou však háklivé na vlhkost,
● hliníkové – rychlé a velmi přesné šípy, jsou těžší než šípy dřevěné nebo karbonové,
● karbonové – hodí se pro kladkové nebo sportovní luky, mají skvělou stabilitou a odolnost.
Terče a ostatní pomůcky
Vhodné je pořídit také terče a terčovnice, ať máte kam mířit. Jednoduše tak můžete sledovat své umění mía porovnávat je se zbytkem rodinky. Hodí se také chrániče prstů a předloktí, které ochrání před modřinami či zraněním. Dobrým pomocníkem je také toulec na šípy. Pokud budete luk převážet pořiďte do své výbavy i pouzdro. O luk a zejména tětivu je nutné se správně starat, k tomu vám poslouží vosk na tětivu, případně další příslušenství.
Jak vybrat luk
1. Rozhodněte pro jaké využití - profesionální nebo rekreační.
2. Vhodný luk zvolíte podle postavy střelce, hlavně jeho výšky. Dále pak dle zkušeností s lukostřelbou. Nutné je zaměřit se i na správnou velikost luku.
3. Jste pravák nebo levák? Záleží v jaké ruce budete luk držet!
Lukostřelba pro každého
Suma sumárum - lukostřelba je celoroční sport, který může provozovat opravdu kdokoliv. Zkuste do ní zapojit celou rodinu včetně dětí. Poměříte své síly v přesnosti, zocelíte soustředění i trpělivost a přitom strávíte čas se svými blízkými. Připravit, pozor, pal!